Celulitida u žen a mužů

Aquaforéza

Důvodem, proč celulitida postihuje zejména ženy a muže jen velmi zřídka (zhruba 3%), je zejména rozdílné množství a uspořádání tukové vrstvy. Ženské tukové buňky jsou větší a ve srovnání s muži jich je zhruba dvojnásobný počet. Jsou uloženy kolmo k povrchu kůže („kuželky“). Ženy nemají tak pevné tkáňové vazivo jako muži a kolagenní vlákna jsou uspořádána souběžně. Při zvětšování svého objemu tak mohou růst pouze směrem vzhůru, čímž dochází ke vzniku oněch nevzhledných hrbolků a dolíčků. Navíc vlivem ženských pohlavních hormonů produkovaných vaječníky – estrogenu, progesteronu a folikulinu, dochází k fyziologickému řídnutí a uvolňování podkožního vaziva. Pokud by ženy tuto schopnost – zejména v oblasti břišní stěny – neměly, jen stěží by mohly být gravidní. Díky tomuto do jisté míry přirozenému oslabování vaziva ale může docházet k fenoménu pomerančové kůže.

Základní princip vzniku celulitidy je následující:

  • Jednotlivé vrstvy kůže a podkoží se postupným stárnutím oslabují, kolagen a pojivová tkáň ztrácí svou pružnost.
  • Metabolické pochody, endokrinní a vaskulární systémy jsou postupně narušovány.
  • Zpomalený přísun živin do podkoží a hromadění odpadních metabolických produktů v postižené oblasti jsou první, zatím skryté projevy celulitidy.
  • Zpomalený metabolismus postupně hromadí tuk v tukových buňkách pojivové tkáně a vytváří tukové bloky s rozdílnými vlastnostmi a strukturou od okolní tkáně.
  • Přechody mezi zatím nepoškozenou částí a jednotlivými tukovými shluky vytvářejí dobře známé viditelné reliéfy na pokožce v postižených oblastech.
  • Rozrůstající se skupiny tukových buněk opět negativně ovlivňují mikrocirkulaci ve tkáni.
  • Lymfatický oběh v celé oblasti je významně narušen, což ponechává značné množství odpadních látek v tkáni.
  • Postupem času se takto nahromaděné zásoby tuku pro nás stanou vážným esteticko-kosmetickým problémem.

U mužů tvoří kolagenní vlákna šikmo probíhající mříž, tukové buňky jsou plošší a rozšiřují se vodorovným směrem. Proto se při hypertrofii tukových buněk mříž roztahuje, neroste směrem vzhůru a nedochází tak k zatěžování kůže a vzniku celulitidy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *